Az Egyesült Államokból 1998-ban elindult Brain Bee versenyen évente közel 50 ország 25 ezer diákja vesz részt. A nemzeti fordulók győztesei a Brain Bee világbajnokságon mérhetik össze tudásukat.
Magyarországon tavaly csatlakozott a versenyhez, amelynek megszervezésében a PTE Idegtudományi Centruma és a Magyar Idegtudományi Társaság mellett a Debreceni Egyetem a nemzetközi NeurotechEU program keretében vett részt - nemcsak szervezőként, hanem a diákok aktív felkészítőjeként is.
Idén az öt debreceni diákból hárman is bejutottak a második fordulóba. A Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziumának diákja, Horváth Karolina Dóra az előkelő harmadik helyen végzett, felkészítő tanára Dr. Krakomperger Zsolt volt.
A nemzetközi verseny szigorú szabályok szerint zajlik, a hivatalos felkészülési anyag két olyan angol nyelvű tankönyv, ami az egyetemi oktatásban is használt. Már a hazai megmérettetés is angol nyelven történik, egyfajta szűrőként biztosítva, hogy a nyertes eséllyel képviselje majd Magyarországot a nemzetközi porondon. A versenyfeladatokat is ennek figyelembevételével állították össze az ország négy orvosi egyetemének munkatársai.
A magas szintű gondolkodást és nyelvtudást igénylő versenyre való felkészítésben a diákokat Debrecenben Dr. Szücs Péter, a DE Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet igazgatója, Dr. Birinyi András, a DE Anatómiai Intézet docense és Dr. Pál Balázs, a DE Élettani Intézet docense segítették. Az ábrákkal, magyarázatokkal ellátott videó tananyagok mellett online órákkal, konzultációkkal, szövettan gyakorlatokkal, valamint boncterem-látogatási lehetőséggel és anatómia preparátumok bemutatásával mélyítették el a tanulók tudását.
Az online, írásbeli fordulón a kérdések az emberi agy anatómiáját, az idegrendszer szövettanát, általános idegélettant érintették, valamint egy adott idegrendszeri betegség diagnózisának felállítása is feladat volt. A szóbeli fordulón a legjobb 9 középiskolás tanuló mérte össze tudását egy összetett, háromfordulós megmérettetésen. Egy, a tényanyagokra rákérdező gyors forduló után összetettebb kérdésekkel tesztelték a versenyzők tudását, melyben, ha valaki nem tudott válaszolni, a többiek „rablással” juthattak plusz pontszámokhoz. A harmadik, legnehezebb fordulóban különböző tünetegyüttesek és esetleírások alapján kellett a legvalószínűbb klinikai diagnózist meghatározniuk a diákoknak.
A verseny hazai győztese részt vehet a nemzetközi döntőn, amely minden évben egy idegtudományi konferenciához kapcsolódik - idén Washingtonban. A további helyezettek a nyári szünetben pár napos laborlátogatáson vehetnek részt különböző idegtudománnyal foglalkozó kutatócsoportoknál. Jelenleg ez a verseny az egyik legösszetettebb és legnehezebb tanulmányi verseny Magyarországon.